Ωρολόγιο Πρόγραμμα

mod_vvisit_counterΣύνολο136579

Σήμερα: 16 Απρ 2024

ΤΟΜΕΑΣ ΔΟΜΙΚΩΝ ΕΡΓΩΝ

Οι κατασκευές είναι προϋπόθεση για την ανάπτυξη.

Με χρηματοδότηση της Ε.Ε., ο τομέας αυτός αποκτά ακόμη μεγαλύτερη σημασία.

Η σημερινή απαιτητική αγορά της κατασκευής ζητά όλο και υψηλότερη ποιότητα.

Η ειδικότητα των σχεδιαστών δομικών έργων συμβάλλει στην απαιτητική αγορά των κατασκευών.

Οι απόφοιτοι του τομέα είναι ικανοί να σχεδιάζουν μέσω Η/Υ τεχνικά έργα ειδικότητας Πολιτικού Μηχανικού και Αρχιτέκτονα.

Oι μαθητές επισκέπτονται τεχνικά έργα (σήραγγες εθνικών οδών, έργα μετρό, γέφυρες και οικοδομικά έργα σε εξέλιξη).

Η χρήση των νέων τεχνολογιών έδωσε ώθηση στον κατασκευαστικό τομέα και μεγάλες δυνατότητες.

Tα μεγάλα έργα που γίνονται με την εφαρμογή των νέων τεχνολογιών: μετρό τραμ, γήπεδα, οδικοί άξονες, ζεύξη Ρίου- Αντίρριου, μεγάλα εμπορικά κέντρα, κλπ, διευκολύνουν και αλλάζουν την ζωή μας.

Ωρολόγιο Πρόγραμμα

Οικοδομική

Τεχνικών Έργων

ΣΥΝΟΛΟ

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Πανελλαδικώς Εξεταζόμενα μαθήματα ειδικότητας.

Μετά το ΕΠΑΛ τι;

Μετά την ολοκλήρωση των σπουδών τους στο ΕΠΑΛ οι μαθητές μπορούν:

• Να εισαχθούν στα ΑΕΙ κατόπιν εξετάσεων με 6 μαθήματα  (ελληνικά, μαθηματικά, φυσική, επιλογή, οικοδομική, αρχιτεκτονικό σχέδιο)
  • Να συνεχίσουν τις σπουδές τους στα ΙΕΚ στο 2ο έτος στην αντίστοιχη ειδικότητα
  • Να βγουν στην αγορά εργασίας.

Οι απόφοιτοι μπορούν να εργαστούν:

1.      Ως ελεύθεροι επαγγελματίες αναλαμβάνοντας σχεδιάσεις τεχνικών έργων.

2.      Σε Υπουργεία, Δήμους, Νομαρχίες, ΔΕΚΟ, Τράπεζες, Δημόσιους Οργανισμούς.

3.      Σε Ιδιωτικές Τεχνικές Εταιρείες (μετρό, αεροδρόμιο, τραμ,  οικοδομικές εταιρείες κλπ.)

4.      Σε Ιδιωτικά γραφεία μελετών και κατασκευών (Τοπογράφων, Αρχιτεκτόνων, Πολιτικών Μηχ/κών)

5.      Σε εξειδικευμένα καταστήματα σχεδιασμού επίπλων, όπως έπιπλα κουζίνας, ντουλάπας, κλπ

ΕΠΕΙΓΟΝ!!!!

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες,

Σας ενημερώνουμε ότι οι εγγραφές-ανανεώσεις εγγραφών-μετεγγραφές των μαθητών/τριών στα Δημόσια Λύκεια, Α΄, Β΄, Γ΄ τάξη ημερησίου και Α΄, Β΄ και Γ΄ τάξη εσπερινού, (ΓΕ.Λ.1/ΕΠΑ.Λ./Π.ΕΠΑ.Λ.) για το σχολικό έτος 2024-2025 θα πραγματοποιηθούν ηλεκτρονικά μέσω της εφαρμογής e-εγγραφές (https://e-eggrafes.minedu.gov.gr ).

Προκειμένου να αποφευχθούν τυχόν προβλήματα, σας επισημαίνουμε τα ακόλουθα:

Η είσοδος στην εφαρμογή e-εγγραφές θα πραγματοποιηθεί με κωδικούς ΓΓΠΣΨΔ(TaxisNet). Ο κηδεμόνας που θα υποβάλει ηλεκτρονικά την αίτηση με κωδικούς ΓΓΠΣΨΔ(TaxisNet) θα πρέπει να είναι αυτός/ή που έχει δηλωθεί ως «Κηδεμόνας E-eggrafes» στο σχολείο όπου φοιτά τώρα ο/η μαθητής/τρια. Για να γίνει αυτό, και, προκειμένου να επικαιροποιηθούν τα στοιχεία σας, θα πρέπει:

α. ο γονέας/κηδεμόνας που θα υποβάλειτην ηλεκτρονική αίτηση, δηλαδή ο «Κηδεμόνας E-eggrafes», να συμπληρώσει τη σχετική Υπεύθυνη Δήλωση.(Πατήστε εδώ για να την κατεβάσετε) και

β. ο έτερος κηδεμόνας να συμπληρώσει την Υπεύθυνη Δήλωση (Πατήστε εδώ για να την κατεβάσετε) που τον αφορά και να τις αποστείλουν/καταθέσουν στο σχολείο.

Επίσης, προς διευκόλυνση των γονέων δίνεται  και ο σύνδεσμος https://www.gov.gr/ipiresies/polites-kai-kathemerinoteta/psephiaka-eggrapha-gov-gr/ekdose-upeuthunes-deloses

για την Έκδοση υπεύθυνης δήλωσης μέσω gov.gr.

Ιδιαίτερη προσοχή θα πρέπεινα δοθεί στη συμπλήρωση των στοιχείων της Υπεύθυνης Δήλωσης από τον γονέα/κηδεμόνα που θα υποβάλει την ηλεκτρονική αίτηση εγγραφής, ανανέωσης εγγραφής ή μετεγγραφής, καθώς θα πρέπει να συμπληρώσει ακριβώς τα στοιχεία του όπως εμφανίζονται στο taxisnet.

Η διεύθυνση μόνιμης κατοικίας, βάσει της οποίας θα εγγραφεί-κατανεμηθεί ο/ημαθητής/τρια, είναι αυτή η οποία θα συμπληρώσετε στις υπεύθυνες δηλώσεις (θα πρέπεινα ταυτίζεται και στις δύο Υ.Δ.). Αν η διεύθυνση είναι διαφορετική από αυτή που έχετε ήδη δηλώσει στο σχολείο και έχει καταχωριστεί στο πληροφοριακό σύστημα myschool, δηλαδή δεν κατοικείτε πλέον στην ίδια διεύθυνση, παρακαλείστε να επικοινωνήσετε έγκαιρα μετη σχολική μονάδα όπου φοιτά τώρα ο/η μαθητής/τρια και να προσκομίσετε τα σχετικά δικαιολογητικά που θα σας ζητήσουν, προκειμένου να πραγματοποιηθεί η αλλαγή.

Κατά την υποβολή της ηλεκτρονικής αίτησης, μόλις ενεργοποιηθεί η εφαρμογή, θα σας χρειαστούν εκτός των κωδικών ΓΓΠΣΨΔ (TaxisNet):

α) Η ακριβής ημερομηνία γέννησης του/της μαθητή/τριας, η οποία είναι αυτή που έχει ήδη δηλωθεί στο σχολείο και έχει καταχωριστεί στο πληροφοριακό σύστημα myschool. Αν υπάρχει θέμα διόρθωσης, παρακαλείστε να την πραγματοποιήσετε άμεσα στο σχολείο όπου φοιτά τώρα ο/η μαθητής/τρια, μετά από επικοινωνία με τη σχολική μονάδα που θα σας ενημερώσει για τις απαραίτητες διαδικασίες.

β) Ο Αριθμός Μητρώου μαθητή/τριας, ο οποίος αναγράφεται σε έγγραφα από το σχολείο, όπως η βαθμολογία της τρέχουσας σχολικής χρονιάς. Σε περίπτωση που δεν έχετε κάποιο τέτοιο έγγραφο στη διάθεσή σας, μπορείτε να επικοινωνήσετε με το σχολείο για να σας δώσουν τον αριθμό.Επισημαίνεται ότι η εφαρμογή e-εγγραφές δεν διατηρεί αρχείο αιτήσεων προηγούμενων ετών. Μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας, όλα τα στοιχεία που έχουν καταχωριστεί διαγράφονται.

Για την έναρξη λειτουργίας της εφαρμογής e-εγγραφές θα ενημερωθείτε:

α. μέσω email από τη σχολική μονάδα που φοιτά κατά το τρέχον έτος ο/η μαθητής/τρια,

β. μέσω σχετικού Δελτίου Τύπου του Υ.ΠΑΙ.Θ.Α. και

γ. από την πρώτη σελίδα της εφαρμογής https://e-eggrafes.minedu.gov.gr. Για τις λεπτομέρειες της διαδικασίας θα είναι διαθέσιμη στην εφαρμογή η σχετική εγκύκλιος, καθώς και οδηγοί χρήσης. Σε κάθε περίπτωση, μπορείτε να απευθύνεστε στις σχολικές μονάδες για οποιαδήποτε διευκρίνιση.

Παρακαλούμε για τις άμεσες ενέργειές σας προκειμένου να πραγματοποιηθούν απρόσκοπτα οι εγγραφές των μαθητών/τριών για το σχολικό έτος 2024-2025.

Πλούτωνος 24 και Αιόλου, Λάρισα

Τηλ.:2410-571275,